Przegląd szafy w 10 krokach

Twoja szafa pęka w szwach, a Ty ciągle nie masz co na siebie włożyć? Najczęściej można Cię zobaczyć w tych samych, nudnych zestawach? Na wieszakach wiszą ubrania, których nigdy nie ubrałaś? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na przynajmniej jedno z powyższych pytań, powinnaś czym prędzej przeprowadzić detoks swojej szafy. Zdradzę Ci, jak tego dokonać w dziesięciu prostych korkach.
Przede wszystkim, zarezerwuj sobie cały dzień. Najlepiej pozbądź się wszystkich domowników. Niech to będzie czas wyłącznie dla Ciebie. I Twojej szafy.

Faza I: PRZED SZAFĄ
1. Zero tolerancji
To hasło powinno Tobie towarzyszyć przez cały proces przeglądu szafy. Pamiętaj, że opór jest naturalnym mechanizmem obrony przed zmianami. Detoks zakończy się sukcesem, jeśli będziesz nieugięta, bezkompromisowa i szczera wobec siebie.
2. Autoanaliza
Stań przed dużym lustrem i przyjrzyj się uważnie swojej sylwetce. Zwróć uwagę na atuty oraz ewentualne mankamenty. Przejrzyj również fotografie, na których jesteś. Przeanalizuj swój strój na zdjęciach, które uważasz za udane. Zastanów się, co powoduje, że lubisz się na danym zdjęciu, a co nie. Określ, w jakich kolorach Ci do twarzy.
3. Inspiracje
Poszukaj wzorów do naśladowania wśród znajomych, rodziny bądź celebrytów. Przeglądając prasę kolorową, zaznacz osoby, których styl Ci najbardziej odpowiada.
4. Określenie kierunku
Teraz wyobraź sobie stylową kobietę. W co jest ubrana? Jak wygląda? Jak się zachowuje? Odpowiadając na te pytania, najprawdopodobniej określisz, jak sama chciałabyś wyglądać. Dla jednych synonimami stylu będą kapelusz, apaszka i zwiewna sukienka, dla drugich – skórzana kurtka i wyrazisty makijaż. Każda z Was ma inną definicję „stylowej kobiety”.

Faza II: W SZAFIE
Po wnikliwym przeanalizowaniu siebie i określeniu wymarzonego stylu ubierania, możesz przystąpić do przeglądu zawartości szafy. To może dużo powiedzieć o Tobie!
5. Analiza ilościowa
Czego jest za dużo w Twojej szafie, a czego za mało? Może przeważają spodnie, a tak naprawdę chciałabyś chodzić w sukienkach? Dlaczego pewne elementy garderoby przeważają ilościowo? Może związane to jest z jakimś uprzedzeniem bądź surowym osądem własnej figury?
6. Analiza kolorów
Z doświadczenia wiem, że większość szaf jest szarobura z dodatkiem czerni. Czas to zmienić i wprowadzić kolory. Spróbuj określić swój typ kolorystyczny i odpowiadającą mu paletę barw (wpisy dotyczące analizy kolorystycznej). Świat pełen jest kolorów, dlaczego więc Twoja szafa przypomina czarną dziurę?
7. Analiza dodatków
Zbiór dodatków niestety najczęściej ogranicza się do kilku pasków (czarnego, brązowego i podniszczonego) oraz korali, które były dołączone do jakiegoś czasopisma. Czym prędzej pozbądź się tych śmieci. Zacznij kolekcjonować unikalne akcesoria o wysokiej jakości. To właśnie apaszki, biżuteria, nakrycia głowy, torebki, paski wpływają na postrzeganie całej stylizacji i nas samych; określają styl. Powinny stanowić nawet 20% naszej garderoby.

Faza III: Z SZAFY
Kolejna faza jest chyba najtrudniejsza. Większość z nas ma problem z pozbywaniem się nagromadzonych rzeczy. Pamiętaj o pierwszym punkcie – zero tolerancji!
8. Detoks
Niepotrzebne ubrania zaburzają rzeczywisty odbiór zawartości szafy. Niby pełne wieszaki, a nie ma w czym chodzić. Dlatego pozbycie się tego balastu jest niezmiernie ważne. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Przede wszystkim, usuwamy ubrania stare i zniszczone. Następnie wszystkie niewłaściwe kroje i rozmiary. Nie łudź się, że w krótkim czasie stracisz kilka kilogramów. Trzymanie rzeczy w mniejszym rozmiarze może być wręcz frustrujące. W kolejce do wyrzucenia są również ubrania, w których nie nosiłaś dłużej niż rok. Jeśli przez tak długi czas nie pojawiła się okazja, aby coś założyć, najprawdopodobniej nie pojawi się nigdy. Proponuję utworzyć osobną kategorię dla ubrań trzymanych z sentymentu (np. sweter kupiony za pierwszą wypłatę, bluzeczka sprezentowana przez teściową, koszulka zakupiona na wakacjach). Spakowane pudełko najlepiej trzymać z dala od naszej codziennej garderoby. Dzięki temu unikniemy zniekształceniu rzeczywistości.
Stosując się do moich wskazówek, uzbierasz sporą górę niepotrzebnej odzieży. Czas pogodzić się ze stratą! Niech Cię to nauczy większej roztropności podczas zakupów. A zbędne ubrania w dobrym stanie można przekazać potrzebującym. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie wielkiej wymiany wśród znajomych.

Faza IV: POZA SZAFĄ
9. Tworzenie zestawów
W końcowej fazie detoksu szafy pozostało tworzenie zestawów z tego, co zostało. Będzie to teraz o wiele prostsze. Na zachętę zdradzę, że z dwóch elementów dolnej garderoby (spodnie, spódnica), pięciu topów oraz dwóch okryć wierzchnich (np. skórzana kurtka, marynarka) można uzyskać aż 20 zestawów. Jeśli dojdą do tego dodatki, buty, biżuteria – będziesz mieć unikalny zestaw na każdy dzień miesiąca.
10. Lista zakupów
Z pewnością okaże się, że czegoś w Twojej szafie brakuje. Sporządź listę, którą będziesz sukcesywnie realizować. Nie ulegaj trendom, bądź konsekwentna. Zaprezentowany program zarządzania zawartością szafy wdrożyłem z sukcesem u wielu klientów. Jestem przekonany, że Tobie także się to uda. Zawsze możemy przez to przejść wspólnie! ;)

One thought on “Przegląd szafy w 10 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.